Annoying eyes in Westrand

 

Gigantische Oogbol in Westrand vraagt aandacht voor kunstbeleving van blinden en slechtzienden

In het cultuurcentrum Westrand ligt een onverwachte blikvanger: een enorme oogbol die het zicht van bezoekers op het omliggende natuurgebied de Wolfsputten belemmert. Deze opvallende installatie maakt deel uit van de campagne "Annoying Eyes", georganiseerd door vzw Symfoon, het Vlaamse platform voor blinden en slechtzienden. Hiermee wil de organisatie aandacht vragen voor de kunstbeleving van blinden en slechtzienden.

Kunst is vaak een visuele ervaring, maar vzw Symfoon benadrukt dat kunstbeleving verder gaat dan alleen kijken. "Wij willen de focus verleggen naar een inclusieve aanpak waarbij ook blinden en slechtzienden actief kunnen genieten van kunst," zegt vzw Symfoon. "Door middel van ingesproken audiobeschrijvingen, geur- en smaakervaringen kunnen we een nieuwe dimensie aan kunstbeleving toevoegen."

De campagne "Annoying Eyes" nodigt bezoekers uit om stil te staan bij de uitdagingen waarmee blinde en slechtziende bezoekers geconfronteerd worden. De oogbollen in Westrand en in de bibliotheek fungeren als een krachtig symbool van deze obstakels en roepen op tot reflectie en dialoog over inclusiviteit in de kunstwereld.

Jean Brusselmans, Korenveld, 1935, olie op doek.

In Westrand zal je naar een reproductie van dit schilderij van Jean Brusselmans kunnen kijken. Honderd jaar geleden kwam Brusselmans naar Dilbeek wonen. Hij schildert er voornamelijk zijn omgeving, zoals dit korenveld met huisjes en op de achtergrond de Luizenmolen te Anderlecht.

Check hier de postkaarten die aantonen wat slechtzienden zien van het schilderij

 

 

 

“Het is een echte blikopener om te zien op welke manier slechtzienden naar kunstwerken kijken. Ik denk dat zowel de prentkaartjes als de grootte van de installaties in het gebouw heel wat mensen zullen verbazen. Ze trekken zeker de aandacht, en dat is precies de bedoeling.”
- Véronique De Buyst, Schepen van Cultuur Dilbeek

 

 

 

Praktische info

Waar? Twee adressen, één gebouw
Westrand, Kamerijklaan 46 te 1700 Dilbeek
Bibliotheek, d'Arconatistraat 1, 1700 Dilbeek

Wanneer?
6 maart 2025 tot 15 april 2025

Voor meer informatie over de campagne, kunt u terecht op Symfoon.be.